Jaką pizzę można spotkać na przedszkolnych stołach?

Dodaj komentarz

Pizza w przedszkolu i żłobku Słoneczny SadPizza to jedno z ulubionych dań przedszkolaków. Nie należy co prawda do potraw dietetycznych, ale to nie przeszkadza w tym, aby pojawiała się czasem na przedszkolnych stołach. W żłobkach, ze względu na większy rygor dietetyczny oraz fakt, że małe dzieci rzadziej sięgają po tego typu przekąski, pizza raczej się nie pojawia. Pizza w przedszkolu to już co innego.

Pizza w Przedszkolu

Pizza w przedszkolach robiona jest zazwyczaj w przedszkolnej kuchni. Podaje się ją na obiad, podwieczorek lub przygotowuje na specjalną okazję. Najczęściej pizzę robi się na cieście grubym lub średnim, tak by nie przysparzała dzieciom zbyt wielu trudności w jedzeniu. O ile najbezpieczniejszym typem pizzy przeznaczonej dla dzieci w wieku przedszkolnym jest Margherita, czyli pizza składająca się z ciasta, sosu pomidorowego oraz sera żółtego, na przedszkolnych stołach pojawiają się także inne smaki urozmaicone kolorowymi dodatkami np. papryką. Czasami do pizzy oferuje się dzieciom także ketchup l

Przygotowywanie pizzy w grupach

Dla pizzy z kuchni przedszkolnej jest jeszcze pewna alternatywa. Czasami dzieciaki robią pizze same. Jest to świetna zabawa połączona z ćwiczeniem umiejętności manualnych i praktycznych. Dzieci przedszkolne uwielbiają takie zajęcia. Do zadania angażowana jest cała grupa - dzieci w ten sposób mogą ćwiczyć także pracę zespołową, a nawet negocjacje dotyczące ostatecznego wyglądu potrawy. Pieczenie pizzy w przedszkolu modeluje odpowiedzialność dzieci. Ich praca wpływa na to czy posiłek będzie ładny i smaczny. Wymaga zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa przy organizowaniu składników spożywczych, wkładaniu i wyciąganiu ciasta z pieca. Te czynności wykonują jednak same opiekunki przedszkolne, ale w niektórych przedszkolach możliwość ich wykonania daje się właśnie dzieciom. ciasto przygotowane przez dzieci w przedszkolu Słoneczny SadPrzykładem placówki, w której nasze pociechy będą mogły jest Przedszkole Słoneczny Sad koło Szczecina, gdzie młody personel każdego dnia stawia na kreatywność u uczęszczających tam dzieci.

Przedszkola typu Montessori

Przedszkolaki pieką pizzę same najczęściej w placówkach przedszkolnych o rozszerzonym programie - w takich, w których kładzie się nacisk na samodzielność wychowanków. Takimi właśnie przedszkolami są między innymi przedszkola prowadzone według zasad edukacji Marii Montessori. Dzieci uczą się tam rozmaitych praktycznych czynności jak przyrządzanie posiłków, nakrywanie stołu, sprzątanie po sobie, zmywanie naczyń, hodowanie roślin, opieka nad zwierzętami, ubieranie się. Same kroją jabłka, pieką ciasta na urodziny kolegów, podają sobie talerze i sztućce, decydują o tym ile jakiego jedzenia sobie nałożą, zajmują się królikami oraz innymi domowymi zwierzętami, uczą się technik samodzielnego nakładania kurtek i kombinezonów. Pozwalanie dzieciom na ćwiczenie takich umiejętności nie tylko rozwija ich kompetencje, ale także zwiększa poczucie ich wartości i daje odwagę w stosunku do kolejnych wyzwań.

Samodzielność naszych pociech

Podobnie można z dziećmi postępować również w domu. Pamiętając, że dziecko potrafi samo na prawdę wiele zdziałać. I nie chodzi tu tylko o pieczenie pizzy, ale także o zrobienie samemu kanapek, sklejenie ulubionej zabawki, która uległa zniszczeniu podczas energicznych harców, umycie butów, upranie ciuchów. Ważne by rodzić dobierał tego typu zajęcia adekwatnie do wieku dzieci, wierzył w umiejętności swoich pociech i je motywował.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.