Skip to main content

Dlaczego Twoja restauracja potrzebuje systemu POS?

1 komentarz

System POS (EPOS, Electronic Point Of Sale), to rozbudowana alternatywa dla klasycznych kas fiskalnych. Serce systemu to komputer, który z pomocą kasjera obsługuje sprzedaż; do rejestracji transakcji i raportowania organom skarbowym służy drukarka fiskalna. Przyjrzyjmy się bliżej praktycznym aspektom pracy na systemie POS i jego najważniejszym zaletom.

Czym jest system POS?

Odpowiedź na pytanie, co to jest system POS, jest niezwykle prosta. Obecnie system POS jest praktycznie standardem, a szczególnie w przypadku lokali gastronomicznych. Niestety nie mówi nam to za wiele, więc warto jeszcze bardziej zagłębić się w ten temat. System POS występuje również pod nazwą EPOS to system, który bez większych problemów zastępuje zwykłe kasy fiskalne. System POS to tak naprawdę nic innego, jak komputer z niezwykle rozbudowanym oprogramowaniem, ale jednocześnie kasa fiskalna. Dzięki tym urządzeniem możemy usprawnić pracę naszej restauracji.

Jak działa system POS?

Jak już wiadomo na system POS składa się nie tylko kasa fiskalna, ale również komputer. Najczęściej w zupełności wystarczy monitor lub tablet z ekranem dotykowym. To właśnie za jego pomocą kasjer może wybierać zamawiane pozycje. Jest to niezwykle wygodny sposób, który również minimalizuje ryzyko pomyłek. W przypadku standardowej kasy fiskalnej bardzo często zdarzają się pomyłki podczas nabijania kodu. Dodatkowo na niekorzyść pracowników często działa również duże natężenie ruchu w lokalu. Jeśli dany lokal opiera się głównie na kasie fiskalnej, to podczas całego dnia pracownicy tracą naprawdę mnóstwo czasu, aby każdy produkt osobno nabić na kasę. Z kolei w przypadku systemu POS otrzymujemy niezwykle wygodną bazę i katalog produktów, z której możemy wybierać zamawiane pozycje.

Jakie inne korzyści może przynieść korzystanie z systemu POS?

Choć system POS pozwala przede wszystkim na usprawnienie pracy, to nie jest to jego jedyna zaleta. Dzięki temu właśnie systemowi jesteśmy w stanie znacznie odciążyć kasjera, czy sprzedawcę od pamiętania setek, a czasami nawet tysięcy kodów produktów. System ten możemy również dostosować całkowicie do swoich potrzeb. Całkowicie samodzielnie możemy zdecydować o innych dodatkach do systemu, które również mogą okazać się bardzo przydatne. Standardowo na system POS składa się komputer z odpowiednim oprogramowaniem sprzedażowym oraz drukarka fiskalna. Na tym jednak możliwości systemu się nie zamykają, ponieważ system ten może współpracować również z wagą, terminalem, czy nawet wyświetlaczem dla klienta. Szczególnie interesujące jest właśnie ostatnie z tych urządzeń, ponieważ dzięki niemu klienci mają stały dostęp do postępów swoich zamówień i mogą je wygodnie sprawdzać. System POS pozwala również na stałą kontrolę stanów magazynowych danych produktów. Osoby, które zdecydowały się na wprowadzenie systemu do swoich restauracji, mają również wszystko pod kontrolą, ponieważ mogą również zobaczyć, którym pracownikom zdarza się popełniać najwięcej błędów. Żeby jednak nie było aż tak negatywnie, to system POS pozwala również na wygodne sprawdzanie, kto generuje najlepszą sprzedaż, a jak wiadomo takie działanie może przyczynić się do atrakcyjnych premii.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Arkadiusz · 1 lat temu
    Szczerze mówiąc, nigdy nie słyszałam o systemie POS 🤔, a w przyszłości planowałem założenie własnej restauracji.. No cóż, lepiej późno niż wcale! Artykuł bardzo fajny, dowedziałem się dużo nowych rzeczy, o których nie miałem pojęcia 😀 Na pewno wrócę jeszcze raz na Państwa bloga!